“כוחה של הרשת” גרסה 1.0.1

נמרוד בוקר, שעל כתיבתו כבר המלצתי בעבר פרסם את הדברים הבאים בפורום האופנועים של תפוז:

"…מי שמכיר את הרקע להקמת אתר פולגז יודע למה בתחילת דרכו הוא נקרא BULLSHIT.COM . הייתה אמירה מזלזלת ש"דייג" של ידיעות חדשותיות מהרשת לא רציני דיו כדי להחזיק מים ואין מצב שדבר כזה יגרד את ההגמוניה של מוטו. מאז זרמו מאות מליארדי ביטים ברשת העולמית והיום כמות המנויים של מוטו לא מגרדת את כמות הכניסו היומיות של פולגז ואחרים… איכשהוא מוטו ניסה להתיימר להיות מעל דיג ידיעות ברשת.. אבל להעתיק ידיעה שלמה ממגזין בחו"ל? ועוד בטור עורך? ועוד לא לתת קרדיט? אהההה, וואלה?? אז בואו תשפטו בעצמכם…"

 להלן סריקת טור העורך של מוטו מהחודש כפי שפרסם נמרוד בפורום, ולהלן סריקת כתבה מ-BIKE הבריטי שפורסמה לפני כשלושה שבועות (גם היא פורסמה ע"י נמרוד).

 המסקנה הראשונה (וגם השנייה והשלישית למען האמת), העולה מקריאת הדברים והשוואת הטקסטים הסרוקים, היא שמוטו העתיקו רעיון, קונספט, או אפילו רק את הציטוט של רוסי, ממגזין BIKE. לא רק שלא מופיע שום קרדיט למקור הדברים, הרי שהדברים נכתבו במסגרת טור אישי (של עורך מוטו, גב"ב)… מהלך לא מקצועי בעליל.

 לדעתי – זוהי דוגמה נפלאה, אם כי מכיוון אחר לגמרי, לפוסט מוקדם שלי: "כשכותב בעיתון לא מודע לכוחה של הרשת". הנה – אני, למשל, לא הייתי מודע לכתבה הסרוקה מהמגזין הבריטי – כוחה של הרשת חיבר ביני לבין הגולש נמרוד בוקר, שביצע את ההקשר המחשיד, והעניק את הידע מעצמו לאחרים בפורום.

חישבו על זה: עד לפני פריצת הרשת לחיינו, לא יכול היה קורא מוטו מחדרה להחליף מידע, דעות, מחמאות וביקורות עם קורא מוטו אחר- מבאר שבע, לדוגמה. הרשת שברה את ההגמוניה, ומתפקדת על תקן של ערוץ חלופי ומקביל לערוץ התקשורת הבודד שהיה קודם לכן (המגזין המודפס).

 מתי יפנימו במוטו שהיום, יותר מתמיד, אסור להם לפשל? לא רק בגלל התחרות שהאינטרנט מעניק בהזרמת חדשות, מבחנים וידיעות בלתי פוסקות לגולשים, ולא רק בשל הזמינות הרבה בארץ, כיום יותר מתמיד, של מגזינים שונים ומשונים מחו"ל, אלא בעיקר בשל העובדה שכל "פיפס" קטן, כל "גליץ` " בלתי ברור, יבוקר בפורומים השונים, לטוב ולרע. ולא משנה באם מדובר על טעות הגהה, העתקה של רעיון ממגזין אחר, כיתוב שגוי לתמונה, טעות בנתונים טכניים, או טעות בסיסית בעיצוב (כן, אפילו פרטים קטנים שכאלו זוכים בימינו לביקורת).

גם אם מדובר על דברים פשוטים יחסית, הרי שהתמונה הכללית המצטיירת היא של חוסר מקצועיות גרידא.

 אגב, זה המקום לציין שגם העיצוב החדש של מוטו מזכיר באופן מפתיע את עיצובו הנוכחי של BIKE – וחבל. עיצוב מינימליסטי, עדין ונקי, שנראה מתאים אולי למגזין בריאות או אדריכלות, אבל לא מתאים לאופנועים. אם כבר לחקות, אז עדיף את הנוסחה הקודמת של המגזין הבריטי (עד לפני שנה לערך), שהייתה לטעמי טובה יותר מהנוכחית.

 ונסיים דווקא בפרגון, כשאצטרף לדבריו של נמרוד בסוף אותה הודעה מדוברת, לגבי המבחן ההשוואתי לאופנועי הליטר של 2006:

"…וחייבים לתת סחתיין גדול על מבחן הליטרים שלהם. על המבחן, על הארגון, הצילומים וכל מה שבא איתו. על זה יישר כוח".

6 תגובות

 1. אורי עייף

  שתי נקודות ורבע
  האחת, תפוז בולעת לך חצי מהאות הראשונה בכל שורה.

 2. TShavit

  רואה את הענין קצת אחרת…
  לא ראיתי את הכתבה המלאה ב"בייק", אבל אני מניח שפרט לציטוט, הדברים הכתובים במוטו הם של גב"ב.

 3. כRובי

  באיזה דפדפן אתה גולש? אצלי זה מופיע
  בסדר גמור, גם בפיירפוקס וגם באקספלורר.

 4. כRובי

  למיטב הבנתי, הכתבה המלאה בבייק
  עוסקת גם היא בתהייה לגבי נחיצות המבט למרחק, כמו בטור עצמו. אבל גם אני לא קראתי את תוכנה המלא.

 5. חזי הכלב

  טל
  במקרה זה, זהו אינו ציטוט של דבריו של רוסי מכתבה אחרת – זהו ציטוט של הכתבה עצמה.

השאר תגובה