קסדת האופנוע

מגוון טיפים שימושיים: קסדת רוכב האופנוע

הקסדה מגנה על הדבר הכי חשוב – הראש שלנו, הנה כמה עצות מועילות לשמור על קסדת רוכב האופנוע וגם מה חשוב לבדוק.

כתב: משה פרחי – מאמן מקצועי לנהיגה מתקדמת

כרוכבי דו-גלגלי אנו הרבה יותר חשופים לפציעה במקרה של תאונה מעמיתנו לכביש, נהגי המכוניות. בשל כך חשוב להקפיד ולרכוב עם ציוד מגן. הפעם החלטתי להתייחס להתאמת הקסדה ושמירה על תקינותה. רגע לפני, העצות כמה עובדות:

קסדת האופנוע היא אביזר הבטיחות מספר 1 של רוכב הדו-גלגלי, שכן היא מגנה על האיבר הכי חשוב – המוח. מחקרים שנעשו בשנים האחרונות באירופה, מגלים כמה נתונים מעניינים לגבי פגיעות ראש במקרה של תאונה. גם אם השקעתם את מיטב כספכם בקסדה היקרה ביותר, יש סיכוי שהיא לא תגן על ראשכם במקרה של תאונה; בשתיים מתוך שלוש תאונות שבהן יש פגיעות ראש, הקסדה עמדה בתקנים המחמירים, אך לא הייתה במידה המתאימה לראש הרוכב! נתון נוסף, בלמעלה מ- 60% מתאונות אופנוע יש פגיעת ראש! לכן חשוב מאוד להקפיד שהקסדה תהיה מתאימה ותקינה.

חיים עם ולצד קסדת האופנוע

 • בזמן רכישת הקסדה חשוב להקפיד שהקסדה מתאימה בדיוק לראשו של המשתמש – יושבת בצורה הדוקה על הראש ומצד שני עדיין נוחה. קסדה גדולה מהמידה, לא תגן על הראש ובמקרה של חבטה תעביר את המכה לראש ולא תספוג את האנרגיה. קסדה קטנה מדי תגרום לכאבים ותסיט את תשומת הלב של הרוכב מהרכיבה.

 • יש להקפיד לרכוב כשהקסדה תמיד רכוסה ומהודקת. רצועה רכוסה אך רפויה לא תספק הגנה טובה, שכן ברגע האמת הקסדה עדיין יכולה לזוז ואף לעוף מהראש.

 • יש להקפיד לשמור על שלמות קסדת האופנוע – שריטות ומכות מבפנים או מבחוץ מחלישות את השכבה החיצונית והפנימית.

 • אסור שהקסדה תבוא במגע עם חומרים כגון: דלק, אדי דלק, אצטון, מדללי צבע, צבע וכו': חומרים אלה פוגעים בחוזק החיצוני והפנימי של הקסדה ומחלישים אותה.

 • יש לשמור על ניקיון המשקף, משקף שרוט יפריע לראיה. בזמן רכיבה יש להקפיד לסגור את המשקף – המשקף נועד להגן על הפנים והעיניים מפני חדירת עצמים זרים. לא כיף לחטוף יתוש בעין!

 • לא מומלץ לתלות את הקסדה על מראת האופנוע. החומר שממנו עשוי פנים הקסדה, בדרך כלל מפולימר מוקצף (דומה לקלקר), נפגע גם מלחץ קל עליו, מה שגורם לשקעים שיפגעו בחוזקה הפנימי של הקסדה ויכולת שלה לספוג זעזועים ולפזר אותם.

 • אין לרכוב עם קסדה המשתלשלת מצדו של האופנוע היא עלולה להיפגע ולהינזק מעצמים או כלי רכב אחרים. רבים הרוכבים שמניחים את הקסדה על מכל הדלק, בפתח התדלוק קיים נשם המאפשר לאדי דלק לצאת. אדים אלה מזיקים לחומרים מהם עשויה הקסדה וגורמים להאצת הבלאי.

אחזקה שוטפת

 • לכל קסדה יש אורך חיים ואורך חיי מדף המומלץ על-ידי היצרן. יש להקפיד על החלפת הקסדה בזמן גם אם לא ניזוקה. מומלץ לקרוא את הוראות היצרן לגבי תחזוקה וטיפול, ולטפל בקסדה בהתאם (שימון צירים, ניקיון וכו'). אסור לקדוח או לבצע שינויים בקסדה!

 • עצה אחרונה, אחרי שימוש ממושך, הריפודים סופגים את הזיעה שלנו, וצוברים אבק ולכלוך, לכן מומלץ אחת לכמה זמן להסיר את ריפודי הקסדה ולכבס אותם.

לדף משה פרחי – מאמן מקצועי לנהיגה מתקדמת – הקליקו כאן

ועוד באותו נושא:

לי זה לא יקרה

המנגנון

טיפ שימושי: טסט – למה נכשלים במבחן השליטה להוצאת רישיון?

מקבץ חוקי מרפי לאופנועים

אנחנו אופנוענים: המציאות שלנו היא אחרת

נופש בצפון הארץ עם האופנוע ולבד – לגמרי לבד

פעם חיינו באמת – על הקשר בין אופנועים לאדם הקדמון

 

תגובה אחת

 1. דרור

  אני משתמש תמיד בבנדנה לראש, לפני שאני חובש את הקסדה. זה כמו לגרוב גרב שזורקים לכביסה במקום לכבס את כל הנעל. קניתי כמה ב 5 שח כל אחד ב Aliexpress.com

השאר תגובה