גאסגאס 250

חווית רכיבה על אופנוע אנדורו: גאסגאס 250 (וידאו)

שמוליק הניף מגף מעל מושב גאסגאס 250 צנום וקליל וחטף כאפת מציאות לקסדה. אחרי שנים של ניסיון במרוצי ראלי בארץ ובעולם, פתאום השטח נראה "אחרת".

כתבשמוליק פאוסט

12:30 בצהריים.

אני גמור ומותש לגמרי אחרי כמה שעות של רכיבה בסינגלים של מודיעין ובן-שמן בשרב הכבד. כשהסוף לא נראה באופק – נוטף זיעה ומתנשף – אני מבקש לעצור. אני חייב הפסקה לשתות ולאכול איזה משהו בקטנה, אחרת אני מתעלף. "לזה חיכיתי" עונה לי השטן, הידוע בכינויו "כרובי", בחיוך רחב – "נשב כמה דקות לנוח ונחזור לסוכנות".

על אופנוע אנדורו אמיתי

כבר 8 שנים שאני רוכב בשטח. אדוונצ'ר, דו"ש ואיזה מרוץ ראלי מזדמן. עד כמה שזה נשמע מוזר – מעולם לא החזקתי אופנוע אנדורו, ומלבד איזה סיבוב קצר פה ושם בימי הדגמות – מעולם לא באמת רכבתי על אחד. אין כמו הכניסה של גאסגאס – יצרן חדש (בערך) לשוק כדי לשבור מסורת ארוכת שנים, ולצאת סוף-סוף לרכיבה ארוכה על אופנוע אנדורו אמיתי.

גאסגאס– למי שבמקרה לא מכיר – הוא יצרן ספרדי קטן של אופנועי שטח זולים יחסית.

ק.ט.מ – למי שבטעות חי על כוכב אחר – היא יצרנית אופנועים אוסטרית מצליחה, שאוהבת לקנות מותגים קטנים כדי להשתמש בשם שלהם לטובת מיתוג ותמחור מחדש של האופנועים הקיימים שלה.

תחשבו על זה ככה – כל יצרן אופנועים נורמלי נותן לרוכש הפונטציאלי לבחור מתוך מגוון צבעים כלשהו. בק.ט.מ נותנים לו לבחור בין מגוון מותגים שמגיעים בצבעים שונים. הגיוני סה"כ.

במקרה של גאסגאס הצבע המסורתי נשאר אדום, וק.ט.מ ממתגת אותו כיצרן הזול וה"צעיר" בחבורה.

הכלה: גאסגאס 250  

ה"כלה" שלי להיום הוא גאסגאס 250 מרובע פעימות אדום-לבן ויפה. מדובר כאמור על ק.ט.מ 250 שלצורך הוזלת מחירו הוחלפו כמה מרכיביו והוא הופשט מכמה אחרים. נדלג כרגע על כל הפרטים הטכניים – כנראה שכבר קראתם אותם במיליון מקומות אחרים, וגם ככה אין לי מספיק "שעות מנוע" על אופנועי אנדורו כדי באמת להשוות אותו לאחיו הכתומים או הכחולים…

את הבוקר התחלנו על קפה בסוכנות של עופר-אבניר במודיעין – תגלית בפני עצמה עבורי – צמודה לאזור רכיבה מושלם ומציעה שירותי אחסון לאופנוע, לוקרים לציוד, שירותים ומקלחת – מגניב לגמרי! משם יצאנו מיד לסינגלים המגניבים שבסביבה. תראו – אנדורו, דו"ש גדול או אדוונצ'ר – יש אמנם הבדלים משמעותיים אבל העקרון לגמרי זהה, ואני ממש לא איזה רוכב שטח מתחיל – את כל מה שרכבתי באותו היום על הגאסגאס 250 אני רוכב גם עם ה-690 הגיבור שלי. מה שהשתנה (ועוד איך) זה ה"איך".

שימוש בצ'יטים

שיחקתם פעם ג'י.טי.איי על מחשב או בסוני? בשלב כלשהו התחלתם להשתמש ב"צ'יטים"? אז אתם מכירים את התחושה. פאק! הגאסגאס הזה קל לשליטה! הייתי רוצה לכתוב פה עוד איזה מטאפורה טובה שתמחיש את המעבר מדו"ש גדול וכבד יחסית לאופנוע אנדורו קל וזריז, אבל תכלס דו"ש כבד ואנדורו קליל היא כבר המטאפורה הכי טובה שיש…

זה לא שהכל היה מושלם מהרגע הראשון – אני לא בחור קטן במיוחד ולקח לי קצת זמן להתרגל לאופניים הממונעות האלה, אבל אחרי שמתחילים לזרום – זה תענוג! הכתום האדום הזה קל בטירוף וקצר במיוחד. בין אם מדובר במעבר מכשול או סיבוב הדוק במיוחד על הסינגל – אין כמעט שום צורך בתכנון מסלול – אפשר לשנות כיוון או מהירות בכל שלב. שינויי הכיוון על הגאסגאס מידיים וקלים גם במהירויות אפסיות בהן ה-690 מאתגר במיוחד ומתיש.

קטן עליו

במעבר מכשול הגאסגאס מאפשר להוריד משמעותית את רמת הנחישות והגז – מסלעה ארוכה ורצופת מדרגות? שטויות – מצידו אפשר להתחיל צמוד למדרגה. רוצה לעצור באמצע המסלעה לפק"ל קפה קטן? קטן עליו.

בזכות המשקל הקל והמימדים הצנועים גם תחושת השליטה על האופנוע משתפרת מאוד, וגם הפחד ממה יקרה כשיפול נעלם כמעט לגמרי.

גם את המנוע הקטן של הגאסגאס אהבתי מאוד – הוא אמנם חלש יחסית למה שאני רגיל, אבל עדיין מרגיש לי גמיש בהרבה מהקטום הגדול שלי והחזק משמעותית.

פתח לי את הצ'אקרות

אנסה לתאר את זה ככה – בשום שלב לא הרגשתי שהגאסגאס מעייף אותי בתאוצות או שאני "נתלש" מהאופנוע, אבל בשום שלב גם לא באמת היה חסר לי כח. גם במקרים בהם מצאתי את עצמי (ומצאתי) בהילוך לא נכון והמנוע "נחנק" – בניגוד ל690 הוא לא נכבה לי, אלא פשוט לא האיץ – הורדת הילוך או שניים תוך כדי תנועה וממשיכים במשחק. בלי דרמות, בלי צורך להסתובב ולהתחיל מהתחלה. תענוג.

מעבר לגמישות – למנוע קטן יש בעיני יתרון גדול: כשאתה לא מפחד לפתוח גז חזק – אתה פותח גז חזק!ואם יש לו בכל זאת מספיק כח "לספק את הסחורה" – זה תענוג.

אני לא יודע אם זו החלטה שהתבשלה אצלי בתת-מודע כבר תקופה או שהגאסגאס הקטן פשוט "פתח לי את הצ'אקרות" – אני מנחש שזה שילוב כלשהו של השניים – אבל אני ממש מקווה שמתישהו בקרוב אחזיק צעצוע קטן כזה לפחות לתקופה כלשהי – אפילו אם בלית ברירה זה יבוא על חשבון הדו"ש הגיבור… יש דברים שפשוט חייבים לנסות…

אה, וקבלו את התמונות והסרטון המגניב שהשטן הכין מאותו היום:

השאר תגובה