צילום: יאיר זיו

ביטוח חובה נמוך יותר לדו גלגלי? נהגי הרכבים אשמים יותר ולכן ישלמו יותר

שיעורי ההעמסה בביטוח החובה כיום נקבעו כבר ב-2012 לטובת קידום והעדפת רכב דו גלגלי מאשר בחירה ברכב פרטי. הבעיה היא, שבמבט לאחור ברור שזה לא הספיק והתעריפים שנותרו גבוהים יחסית, עדיין מהווים חסם כניסה לתחום. מביאים לכך שכ-50 אחוזים מהרוכבים בארץ (60,000 רוכבים), לא משלמים ביטוח חובה ונוסעים ללא פוליסה המכסה אותם. זאת, נכון לדו"ח שהתפרסם ב-2016. עוד על כך, כאן.

הצעת חוק שעברה אתמול בוועדת החקיקה, מסמלת תחילתו של שינוי קטן. חלק נוסף מהמאבק ארוך השנים למחיר ביטוח חובה נמוך, שפוי ובר השגה.

מרכיב העמסה – פחות לרוכבים, יותר לנהגים

באותו שינוי שיצר את מרכיב העמסה מ-2012 והובל ע"י כרמל שאמה שהיה יו"ר וועדת הכלכלה בכנסת דאז, נקבע שהעמסה המדוברת תנוע בין 5.5 ל-6.5 אחוזים מהעלויות השנתיות של ביטוחי החובה לכלים דו גלגליים. את העלויות שמעמיסים על ביטוחי החובה, יממן תחום ביטוחי החובה של נהגי המכוניות. הסיבה? באופן סטטיסטי, נהגי המכוניות אשמים ברוב התאונות של רכב-אופנוע ועל כן הם צריכים לסבסד את ביטוח החובה לאופנועים. זאת, מאחר וחלק מהעלות הגבוהה שלו נובע מתאונות שכאלו. עוד על כך, כאן

בזכות הצעת חוק שאושרה אתמול, צפוי שיעור ההעמסה השנתי הנ"ל לגדול ל-11 אחוזים. מה שאומר שיגבו פחות מרוכבי האופנועים והקטנועים בעבור פוליסת ביטוח החובה השנתית. כנראה שהדבר יביא באופן טבעי, לעלייה קטנה ולא משמעותית בעלויות ביטוח החובה של נהגי המכוניות, בשנים הבאות.

ביטוח חובה נמוך והקשר לעומסי תנועה

הקשר שיצרו יוזמי הצעת החוק בין עלויות ביטוח החובה לבין נושא עומסי התנועה ובעיות החנייה מהווה רענון לאותו מסר מ-2012. על הצעת החוק חתומים איתן כבל מהמחנה הציוני,יצחק וקנין מש"ס ומיקי זוהר מהליכוד שאמר: "מצב התחבורה בארץ משווע לאפשרויות אלטרנטיביות ורכב דו-גלגלי מהווה פתרון זול וזמין להפחתת עומסי התנועה עבור כלל משתמשי הדרך. מחיר ביטוח הרכב הדו-גלגלי בישראל הוא מהיקרים בעולם ואין ספק שכדי לעודד את השימוש בו יש להוזילו. אני מודה לשר האוצר שתמך בחוק. יותר רכב דו-גלגלי על הכביש משמעותו הפחתת עומסי התנועה ועומסי החניה".

עם זאת, אל תצפו למחיר ביטוח חובה נמוך יותר מחר בבוקר. מדובר על סיפור של 3 חודשים לפחות.

ביטוח חובה לדו גלגלי – הסעיף המכעיס ביותר

מס ביטוח חובה לאופנועים ו-50,000 רוכבים לא מבוטחים

את מי תובעים עקב פגיעה בתאונת אופנוע?

המורכב נפצע בתאונה ואין ביטוח חובה לאופנוע?

מהו חוק הפלת"ד? הסבר על ביטוח חובה לאופנועים וקטנועים בישראל

השאר תגובה