כרית האוויר לרוכב האופנוע

נתונים על פתיחת כרית האוויר של מארקז בתאילנד 2019 (וידאו)

כרית האוויר של מארקז הספיקה להפתח טרום פגיעתו המהירה בקרקע. בכך, מנעה נזק חמור למארק מארקז, האלוף המכהן. כל זאת קרה במקצה האימון (FP1) שנערך ביום שישי האחרון, לקראת מרוץ ה-MotoGP שייערך במסלול בתאילנד היום (יום א' 6.10.19). סרטון הוידאו של התאונה ונתונים שפרסמה אלפינסטארס, יצרנית החליפה, מספרים את הסיפור המלא.

ביום שישי האחרון, במהלך מקצה האימונים הראשון במסלול ב-GP בתאילנד, התרסק מארק מארקז, האלוף המכהן ומוביל טבלת האליפות, בפנייה מס' 7. לדבריו, נעילת הגלגל האחורי התרחשה תחת גז סגור וכתוצאה מבלימת המנוע שנוצרה. מארקז הוטח לקרקע כמעט באופן מיידי ואופנוע ההונדה 93 שלו, יצא במחול אגרסיבי שכלל התנגשויות מרובות עם הקרקע בחזית ובזנב. ההתנגשויות הללו היו כה מרובות, עד שהזרוע האחורית נתלשה מעוצמת המכות, וחישוק הגלגל האחורי התעקם כולו.

ההתרסקות כפי שנתפסה במצלמות האבטחה של המסלול

 

כרית האוויר שהשאירה את האלוף במשחק

אלפינסטארס, יצרנית חליפת הרכיבה של מארקז, פרסמה את נתוני ה-Tech Air המשולבת בחליפה (מערכת הזמינה החל מ-2017 גם לרוכב הישראלי, כאן). בחינת הגרפים ונתוני הזמנים שהתקבלו מהחיישנים של המערכת, מאפשרים לבחון את התאונה עוד לפני שהרוכב והאופנוע נפרדו זה מזה, ומראים כמה פרטים מעניינים על ההתרסקות הזו:

מרגע איבוד האחיזה ועד שמארקז נפרד מהאופנוע, חלפו 2 שניות.

המערכת ניפחה את כרית האוויר 0.585 שניות לאחר הרגע שבו מארקז נפרד מהאופנוע ולפני שבכלל פגע בקרקע. פעולת הניפוח (FIre) מסומנת בקו הצהוב הגבוה בגרף.

המערכת מדדה 4 חבטות משמעותיות. הראשונה והחזקה שביניהן, אליה הגיע הרוכב כשהכרית כבר מנופחת לחלוטין, הייתה תוך פחות משנייה מרגע שנפרד מהאופנוע, והיא התרחשה בעוצמה של 26.14G. זה המון!

הנתונים שפרסמה אלפינסטארס (הקליקו להגדלה)

כרית האוויר של אלפינסטארס

מארקז הובהל לבית החולים לבדיקת הסיבות לכאבים שסבל ברגלו הימנית ובגבו ולסקירת MRI. לאחר סדרת בדיקות קצרה, הוא שוחרר והספיק לחזור למסלול עוד באותו היום.

ההסטוריה של ה-TECH AIR

מאז 2005 פותחה המערכת ע"י היצרנית באופן שיאפשר לה להיות לעצמאית לחלוטין. כזו שאינה מסתמכת על נתונים חיצוניים כמו GPS או חוטים המחוברים לאופנוע ושכל חישוב הנתונים יעשה ע"י המערכת ללא צורך בחיבור חיצוני.

מלבד פיתוח מנגנון הניפוח והכרית עצמה, השקיעה החברה מאמץ בלימוד הכוחות הפועלים על הרוכב, בזמן רכיבה רגילה ובזמן תאונה. בדיוק כפי שאנו רואים את ניתוח הנתונים בתאונה הזו של מארקז.

מהמחקרים שביצעה אלפינסטארס לגבי תאונות בכביש הציבורי עולה, כי 69% מתאונות הדו גלגלי מתרחשות במהירות שקטנה מ-60 קמ"ש. כמו כן, נמצא כי 77% מתאונות האופנועים בכביש כוללות "מכשול" כלשהו בעבור הרוכב. בתאונה עצמה או לאחר התנתקות הרוכב מהאופנוע. הובן כי יש חשיבות גדולה לניפוח מהיר של המערכת טרום הפגיעה במכשול אליו התעופף הרוכב.

כרית האוויר ומהירות התגובה

לפיכך, יחד עם המידע שהתקבל ממרוצי ה-GP מחד ומחקירת התאונות בכביש הציבורי מאידך, תוכננה המערכת להתנפחות מהירה מאוד. מהירות התגובה של החיישנים המותקנים במחשב המערכת המיועדת לכביש הציבורי, מוערכת ב-30 עד 60 מילי-שניות, כך שכרית האוויר מתפוצצת תוך לא יאוחר מ-75 מילי-שניות. מספיק כדי שהמערכת תתנפח באופן מלא עוד לפני שהרוכב בכלל מתעופף מעל האופנוע. בדיוק בתוך טווח הזמנים שהתקבלו מהמערכת של מארקז.

ובאותו נושא

בישראל: השקת ה-TECH AIR: כרית אוויר לרוכבי אופנועים

סרט באורך מלא – טירון 93: דרכו של אלוף עולם במרוצי אופנועים

אקשן מזוקק ממרוצי ה-MOTOGP: מארקז ודובי

טכנולוגיית אופנועי ה-MOTOGP – הסודות מאחורי מפלצות המסלול (וידאו)

מגוון טיפים שימושיים: קסדת רוכב האופנוע

דיבורית בקסדה ורכיבה על אופנוע בשוליים

טיפ: ארבעה דברים שלא ידעת על רכיבת אופנוע

טיפ: שמונה נקודות שרוכב אופנוע צריך לדעת על סטטיסטיקה

הרשמה לדף הפייסבוק של הכRובלוג

השאר תגובה